Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir

Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir

Ülkemizde asgari ücretle çalışmak zorunda olan insanlarımızın sayısı oldukça fazladır. Asgari ücret ve ülkemizdeki hayat pahalılığı göz önüne alındığında asgari ücretle geçinmeye çalışan ailelerin zaman zaman ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını bilmekteyiz. Bu durumda asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız kredi çekerek ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitmek isteyebiliyorlar. Peki asgari ücretle çalışırken kredi başvurusu yaptığımızda ne kadar kredi çıkar? Asgari ücretliye bankalar ne kadar kredi veriyor ? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Asgari Ücretle Çalışanlara Ne Kadar Kredi Çıkar ?

Asgari ücret ile kredi çekmek isteyenler için bankalar tarafından belirli bir limit sunulmaktadır. Her bankanın kendi sistemi içinde kredi olanakları ve faiz oranları farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar her kredi bilgisi için geçerlidir. Asgari ücretle çalışan kişiler kredi çekmek istediklerinde bankaların ödenebilecek en yüksek taksit miktarı üzerinden bir kredi ile karşılaşacaklardır. Bankalar hem kendilerini teminat altına almak için hem de müşterilerine fırsat tanımak için belirli bir yönteme başvururlar.

Asgari ücretle çalışan kişiler için aylık net gelirin ikiye bölünmesi yöntemi ile kişinin en yüksek ödeme miktarı belirlenmektedir. Asgari ücret net bir gelir yansıması olduğundan bu maaşın ikiye bölünmesi sonucunda kredi çeken kişinin aylık 802 TL kadar miktarı ödeyebileceği hesaplanır. Bankaların kredi sunumları bu hesaplama üzerinden yapılmaktadır. Tabi ki bu durum başka bir kredi borcu olmayan kişiler için geçerlidir. En son güncel bilgilere göre asgari ücret en düşük 1.604 TL olarak belirlenmiştir. Her bankanın asgari ücretle çalışan kişiler için oluşturabileceği bir kredi sistemi bulunmaktadır. Bankalar arasında ödeme ve kredi faiz oranları değişmektedir.

Asgari ücretlilerin kredi çekimi için

48 vade * 802 = 38.496 TL

36 vade*  802 = 28.872 TL bu şekilde basit bir hesap yaptığımızda, asgari ücret alanların kredi çekme üst limitinin 40.000 tl’nin altında kaldığını görüyoruz. Ancak bazı bankalar farklı kampanyalar ile asgari ücretle çalışanlarda daha yüksek krediler de çıkartabilmektedirler. Genellikle konut kredisi, taşıt kredisi gibi farklı alanlarda çekilecek krediler de bu üst seviye aşılabilir ancak ihtiyaç kredisi kapsamında çekilebilecek kredi miktarı genel olarak 40 bin tl altında kalmaktadır.

asgari ücretle çalışan ne kadar kredi çekebilir
asgari ücretle çalışanlar ne kadar kredi çekebilir, güncel oranlar

Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Asgari ücretle konut kredisi çekmek isteyen bir kişi bankaların konut kredisi fırsatlarından yararlanabilir. Ayrıca bankalardaki konut kredilerinde asgari ücretle çalışanlar aynı ikamette bulunan kişilerin gelirlerini de eklemeleri fırsatı tanınmıştır. Konut kredisi çekebilmek için banka müşterisinin kredi notuna göre değerlendirme yapacaktır. Kredi notunda sorun olmayan bir kişiye 10 yıl vade ile 100 bin TL miktarında kredi fırsatı sunabilmektedir. Bu durumda ailede yaşayan diğer asgari ücretli kişilerin de maaşları kredi için hesaplanmıştır.

Asgari Ücret Dışındaki Ek Gelirler Nasıl Krediye Dahil Ediliyor?

Asgari ücret dışındaki gelirlerin krediye dahil olması için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan birisi ek gelir işlemlerinin kayıt edilebilir ve sabit gelirler olması gerekmektedir. Belirli dönemlerde sabit olarak alınan gelirler tüm bankalar tarafından düzenli bir gelir olarak esas alınır. Bu şekilde asgari ücretli kişilerin kredi çekme işlemleri daha kolay yapılmaktadır.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?