Artık Yıl Nedir ?

Artık Yıl Nedir ?

Bugünlerde vatandaşlar tarafından sıkça sorulan bir soruya bugün açıklık getirmek istiyoruz. Belki sizlerinde aklına takılan bir soru olan artık yıl nedir sorusunu bu makalemizde cevaplandıracağız. Artık yıl, Miladi takvimde, normalde 365 gün olan yılın, 366 gün olduğu yıla denir.

Artık Yıl Nasıl Oluşur ?

İngilizcede leap yıl olarak ifade edilen artık yıl normalde 28 gün çeken şubat ayının 4 yılda bir 29 çekiyor olması sebebiyle bu yıla artık yıl denilmektedir. Artık yıl olayının, yani 4 senede bir şubat ayının 28 çekmesinin nedeni ise Dünya’nın Güneş etrafında dönme süresinin, Güneş’in aynı meridyenden iki geçişi arasında ortalama zamanın tam bir gün olmamasıdır.

artık yıl nedir, artık yıl neden oluşur

Artık Yıl İle İlgili Bazı İlginç Bilgiler

Artık yıllar, şubat ayının 28 yerine 29 gün çektiği yıllardır. Bu uygulama, dünyanın güneş çevresindeki bir turu 365 gün değil, yaklaşık olarak 365 gün altı saat sürmesi nedeniyle oluşmaktadır. Her yıl sonunda artan 6 saatlik süreleri bir tam güne çevirmek için oluşturulmuştur.

Artık yıllar her dört senede bir tekrar ettiği için, en yakın artık yıl 2020 tarihine denk gelmektedir. 2020,2024,2028 … şeklinde 2100 yılına kadar devam edecek olan artık yıllar, 2100 yılı 400’e kalansız bölünemeyeceği için artık yıl olmayacaktır. Artık yılların 400 e bölünmesi gerekmektedir.

Artık yılın dört yılda bir olması nedeni ile 29 Şubat’ta doğanlar doğum günlerini dört yılda bir kutluyorlar. Türkiye genelinde yaklaşık 35 bin kişi 29 şubatta doğmuştur ve bu nedenle 4 yılda bir kez doğum günlerini kutlayabilmektedirler.

Evlenecek olanların 29 yıldönümlerini 4 yılda d1 kutlamak istememesinden dolayı 29 şubatı genellikle düğün tarihi seçmedikleri de bir başka detaydır.

Google’da artık yıla özel doodle yaparak artık yılın önemine vurgu yapmıştır. Artık yıl insanlar tarafından çok sevilmese de, bazı insanlar 4 yılda bir geldiğinden farklı anlamlar yükleyebilmektedirler.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?