Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Araç Değer Kaybı
Sosyal Medyada Paylaş
28 Ağustos 2019
Bilgigi

Araç Değer Kaybı

Ülkemizde trafik kazalarının gerçekleşme oranı oldukça yüksektir. Bu kazaların sonucunda araçlarda çeşitli hasarlar meydana gelmektedir. Bu hasarlar, usta ellerle tamir görüp eski halinden farksız bir duruma getirilse bile TRAMER kayıtlarında hasarlı araç olarak geçeceklerdir. Bu da aracın benzersizliğine olumsuz etki ederek aracın değerinin hatırı sayılır derecede azalmasına neden olmaktadır.

Kaza yapan sürücülerin en çok merak ettikleri ve araştırdıkları ilk konu da araç değer kaybı olmaktadır. Araç, yapılan kazanın ardından tamir gördüğü için ikincil araç piyasasında fiyat bakımından daha düşük bir şekilde değerlendirmeye tabi tutulur. Onarımı ne kadar kusursuz yapılmış olursa olsun, araç elden çıkarılmak istendiğinde araç fiyatı kaza öncesi fiyatına oranla daha az olacaktır.

Araçlardaki Değer Kaybının Sorumluluğunu Kim Alır

Herhangi bir kazaya karışan pek çok sürücü araçlarını tamir ettikten kısa süre sonra araçlarını satmaya yönelik bir tutum sergiler. Araçların ikinci el satış fiyatlarının düştüğünün gözlenmesiyle araç değer kaybı sorunu hakkında daha çok bilgi edinilmesini de sağlanmıştır. Değer kaybı, araçtaki hasara oranla belirlenir. Değer kaybının karşılanması sorumluluğunu ise kazadan tümüyle kusurlu ya da karşı tarafa göre daha kusurlu sayılan sürücü üstelenecektir.

Araçlar kazanın ardından orijinal parçalarıyla onarım görmüş olsalar dahi kayıtlarda kusurlu olarak görünecektir. Araç sahipleri için satış esnasında olumsuz durum yaratan araç değer kaybının sorumluluğunun karşı tarafa yüklenebilmesi için kişinin kazada kusuru bulunmaması yahut karşı tarafın daha kusurlu davranmış olması gerekmektedir.

Değer Kaybı Hakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaza sırasında kusursuz taraf olmanıza ve aracı sıkıntısız şekilde tamir ettirmiş olmanıza rağmen yaşanacak değer kaybından dolayı oluşan zararı göğüslemek gerekmemektedir. Böyle durumlarda sürücünün bazı hakları bulunmaktadır. Ve sürücü de bu hakları bilerek gerekli mecralarda hakkını aramalıdır. Kazada tamamen kusursuz bulunan bir sürücü, kazaya karışan diğer taraftan araç değer kaybı için hak talebini mahkemeler yoluyla yapabilmektedir.

Kazada kusuru bulunmayan sürücülerin zararlarının karşılanabilmesi için başvurabilecekleri diğer bir mecra da sigorta şirketidir. Fakat sigortadan faydalanabilmek için kaza olduktan sonraki 2 yıl içinde başvurmuş olmaları gerekir. Zorunlu trafik sigortalarında değer kaybı sigorta güvencesine girdiğinden zarar bu şekilde karşılanabilir.

Sigorta vasıtasıyla hak talebinde bulunulacaksa bilinmesi gereken birtakım durumlar vardır. Sigorta şirketlerden bazıları zararın karşılanmasında bilirkişi raporunu göz önünde bulundururken bazıları da ilk olarak dava açılmasını talep edebilmektedir. Olası kazalarda hak kaybı yaşanmaması için sigorta ve kaskonun yapılması önemlidir.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/arac-deger-kaybi

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.