Altın Piyasası Nedir?

Altın Piyasası Nedir?

Bu yazımızda altın nedir, altın çeşitleri nelerdir ve altın piyasası nedir? sorularına yanıt vereceğiz.

Altın Nedir?

Dünya üzerinde bulunan yer kabuğunun kalınlığı yaklaşık olarak 35 km’dir. Bu yer kabuğunun altında bir çok element yer almaktadır. Bu elementlerden  biriside altındır. Örnek vermek gerekirse: yer kabuğunun içerisinde  %8’ini alüminyum, %6 yer alırken yüzde %2’si sadece altındır. Yani oldukça az bulunan bir elementtir. Altın, kimyada Aurum – Au sembolü ile ifade edilen bir elementtir. Doğada parlak sarı renkte, yumuşak ve çoğunlukla toz halinde bulunur. Dünyanın en değerli objelerinden birisidir. Altının en dikkat çekici özellikleri ise,  etkileyici ve gözlere hitap edişidir.

Altın Çeşitleri ve Ayarları Nelerdir?

Altın para basımında ve mücevhercilikte kullanılan altın alaşımları ayarları ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Altın ayarları hakkında bilgi vermek gerekirse, herhangi bir alaşımdaki altın saflığı karat olarak ifade edilmektedir. Saf altın 24 karat (100% altın)  kuyumculukta kullanılmayacak derecede yumuşaktır. Türk iç piyasasında yer alan mücevherler 22, 18 ve 14 ayarlık  altınlardan üretilir.  Ayar, gram alaşımda yer alan altın miktarına göre belirlenir. Altın çeşitleri şunlardır; cumhuriyet altını, çeyrek altın, yarım, iki buçuklu, beşli, gram altın, külçe altın, hamit altın ve gremse altın.

Altın Piyasası Nedir?

Şimdi oldukça merak edilen altın piyasası nedir? sorusunun cevabına geldik. Bu değerli elementin alım satımı yapıldığı platforma altın piyasası denilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz altın çeşitleri bu piyasa işlem görmektedir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?