Alerjik Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir

Alerjik Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir

byBilgigi, sizler için alerjik hastalıklardan korunma yolları, hastalıklardan nasıl korunabiliriz, alerji belirtileri nedir gibi soruları araştırdı. Ee mevsim geçişindeyiz. Aman ha hasta olmayın! 🙂

Bahar aylarının ardından gelen yaz ile birlikte alerjik hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Ülkemizin yaklaşık olarak %25’inin alerjik bakımdan hassas olduğunu göz önünde bulundurursak, alerjik hastalıklara karşı bilincin de artması gerekiyor.

Alerjik reaksiyonlara genellikle havadaki küçük partiküllere karşı vücudun anprmal tepkiler vermesi ile gelişmektedir. Genellikle genetik yatkınlık ile alakalı olsa da çevresel faktörler de alerjide büyük etkiye sahiptir. Alerjik reaksiyonlar ilk bahar ve yaz aylarında kendini gösterse de, genel olarak alerji mevsimi Şubat ayından Ekim ayına kadar devam etmektedir. Ancak Mart ve Temmuz ayları alerji mevsiminin en yoğun görüldüğü dönemdir.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji belirtileri genel olarak gözde sulanma ve kaşıntı, geniz akıntısı, kuru öksürük, boğaz kaşıntısı, nefes darlığı, kronik öksürük, göğüste hırıltı ve göğsün ön tarafında kaşıntı hissi olarak açıklanabilir. Siz de bu belirtilerin bir ya da birkaç tanesini kendinizde gözlemliyorsanız, bir doktora görünmeniz gerekiyor.

Alerjik Hastalıklardan Korunma Yolları

Özellikle alerjik reaksiyonların artmaya başladığı ilkbahar ve yaz aylarında evinizi erken saatlerde havalandırmamanız ve polenlerin yoğun olduğu günün erken saatlerinde dışarıya çıkmamanız gerekiyor. Evinizi havalandırmak istiyorsanız, cam açmak yerine evinizde polen filtreli klimalar kullanmanız gerekiyor.

Kıyafetlerinizi açık havada kurutmak, kıyafetlerin üzerine polen ve benzeri maddelerin yapışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kıyafetleri dışarıda kurutmamanız gerekiyor. Dışarıdan gelindiğinde ise kıyafetlerin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.

Dışarıya çıkacağınız zamanlarda polen ve benzeri maddelerden korunmak için şapka ve gözlük gibi koruyucular kullanmanız, gözlüğünüzü günde en az 1 kere akan suyun altında yıkamanız gerekiyor.

Bu makalenin tüm kullanım hakları bilgigi, (bilgi blogu,genel blog)‘ye aittir.Kopyalanması yasaktır.

Bu makalede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde yönlendirme amacı taşımamaktadır.Resmi bir açıklama kesinlikle değildir.Sitedeki her bilgi mutlaka uzmanına danışılmalıdır.Bilgilerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır ve tüm sorumluluk okuyucuya/ziyaretçiye aittir.Bilgigi.Com olası bir durumda sorumlu tutulamaz.

FACEBOOK HESABIMIZ TIKLA | TWİTTER HESABIMIZ TIKLA | INSTAGRAM HESABIMIZ TIKLA

 

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. alerjik hastalıklardan korunma yolları konusunda güzel bir paylaşım olmuş. Fakat ben başka bir şey sormak istiyorum. Benim alerjim güneşe karşı. Güneşe çıktığım zaman direkt olarak pütür pütür kabatrılar oluyor kolumda. Güneşe daha az çıkmak dısında yapabileceğim baska bir şey yok mu?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?