Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
24 Ayar Altın Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş
10 Ağustos 2018
editor mert

24 Ayar Altın Nedir?

Bir önceki yazımızda altın piyasasından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise son zamanlarda oldukça merak edilen 24 ayar altın nedir? altın ayarları nasıl anlaşılır? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

24 Ayar Altın Nedir?

24 ayar altın nedir? Bizim ülkemizde altının saflığını göstermek amacıyla ayar kelimesi kullanılmaktadır. Fakat Avrupa ülkelerinin bir çoğunda kırat kelimesi tercih edilmektedir. Kırat başta altın olmak üzere elmas gibi değerli madenlerin ölçümünde kullanılan birimdir. Altında kullanılan  kırat veya ayar  kelimeleri altının saflığını ifade eder. 24 ayar (kırat) altın  diye nitelendirdiğimiz şey içinde  karışık bir madde bulundurmayan veya metal olmayan saf altındır.

[irp posts=”1230″ name=”Altın Fiyatları Ne Olur ? Yükselir mi ? Altın Yorumları”]

Tamamen saf olan altın oldukça yumuşaktır. Bu sebepten dolayı genellikle bakır veya gümüş ile karıştırılmaktadır. Her bir ayar altının tümünün 24′de biridir.  Küçük bir örnek verecek olursak, bileziğin 24′de 18′i altın 24′de 6’sı da gümüşten meydana geliyorsa o bilezik 18 ayar altın demektedir. Altını ölçmek için kullanılan bu yöntem bin yıl önce Almanların Mark isimli  bir altın parasından gelmektedir. Tamamen saf altından meydana gelen bu alman parası 48 gramdı ve elmas ölçü biriminde ağırlığına göre 24  ayar ölçüsündeydi. Altının bir çok çeşidi bulunmaktadır, altın fiyatları denildiğinde ülkemizde ilk akla gelen ise gram altın olmaktadır.

Sonradan içine başka maddeler ilave edilmeye başlandıkça  içindeki altın miktarına  göre ayar ölçüsünde düşüş yapıldı. Daha sonra nitelendirdiğimiz 16 ayar, 18 ayar veya 24 ayar gibi ölçüler ortaya çıktı. Umarız yazımız sizler için faydalı olabilmiştir.

Bir önceki Altın Nedir, Piyasası Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.