Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
1 Ons Altın Kaç Gram Eder ? Nasıl Hesaplanır ?
Sosyal Medyada Paylaş
3 Haziran 2018
Bilgigi

1 Ons Altın Kaç Gram Eder ? Nasıl Hesaplanır ?

Bu konuda ons altın ile gram altın arasındaki ilişkiyi, 1 ons kaç gram altın eder sorusunun cevaplamasını ve ons altın gram altın hesaplaması nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

1 Ons Kaç Gram Altın Ediyor ?

Ons için oz kısaltması veya ℥ sembolü kullanılır. Ons; altın, gümüş ve platin gibi değerli madenlerin ağırlığının ölçülmesinde kullanılan bir ölçü birimidir. Ons, İngiltere’de çeşitli malların ticareti yapılırken ölçü birimi olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde ise ABD’de ise Ons, manavlar ve kasaplar gibi günlük alışverişin yapıldığı yerlerde ve uluslararası ticarette hala kullanılmaktadır. Ons denildiğinde bir çok ülkede akla ilk gelen altın fiyatları olurken ülkemizde ise altın fiyatları daha çok gram altın fiyatlarını hatırlatmaktadır.

[irp posts=”1230″ name=”Altın Fiyatları Ne Olur ? Yükselir mi ? Altın Yorumları”]

Ons Altın ve Gram Altın Arasındaki İlişki

Genellikle yurtdışı piyasalarda, ekonomi kanallarında ve forex piyasalarında dair sohbetlere sıkça duyulmakta olan ons fiyatı ile gram altın fiyatı arasında doğru orantılı bir ilişki mevcuttur. Yani ons altın fiyatında yaşanan yükselişler gram altın fiyatlarında da yükselişlerin yaşanmasının yüksek ihtimal olduğu anlamına gelse de gram altın fiyatlamaları içerisinde dolar tl kuru da girdiğinden bu korelasyon her zaman çalışmamaktadır.  Çünkü zaman zaman ons altında yükseliş yaşanırken dolar tarafında yaşanan düşüşten ötürü gram altın fiyatlarında düşüşler yaşanması olası olabileceği gibi tam tersi durumda da yani ons altın düşerken doların yükselişi sebebi ile gram altın fiyatlarında artış gözlenebilir. Durum böyle olunca yatırımcılar hem ons altın fiyatları ile gram altın fiyatları arasındaki ilişki hakkında hem de 1 ons kaç gram altın eder diye soruları sıkça sormaktadırlar.

bir ons kaç gram altın eder, ons altın gram altın arasındaki ilişki

Günümüzde ons altın fiyatı 1300 dolar seviyelerinin hemen altında işlem görürken gram altın fiyatı ise 190 lirayı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyelerinden fiyatlanmaktadır.

[irp posts=”1307″ name=”24 Ayar Altın Nedir?”]

1 Ons Altın Kaç Gram Altın Eder Nasıl Hesaplanır ?

1 gram altın fiyatını ons cinsinden hesaplayabilmek için öncelikle 1 ons altın fiyatını ve ons altının kaç gram olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Dünyanın hemen hemen her yerinde geçerli olan troya onsu 31,1034768 gram ağırlığındadır. Daha basit bir hesaplama yapabilmek için 1 ons 31,10 gram altına tekavul eder şeklinde açıklanmaktadır.

1 Ons Kaç Gram Altın Eder Kolay Hesaplama

1 Ons kaç gram altın eder sorusunun cevabını daha anlaşılabilir kılmak için bu konu ile alakalı bir örnek verelim. Bu örneğimizi kontrol ettiğinizde 1 ons altının kaç grama tekabul ettiğini daha rahat bir şekilde algılayabileceksiniz.

1 Ons Altın = $1200 kabul edilirse;

1 Ons Altın = $1200 = 31.10 gr.

1 gram Altın= $38.58

Yani bu durumda ons altın fiyatı ile dolar kurunun birlikte etken olduğu gram altın fiyatı 38,58 dolar olarak bulunmaktadır. 38,58 doları güncel dolar tl kuru ile çarptığımızda gram altın fiyatını 235 tl olarak bulabiliriz. Gram altının şuan ki fiyatı 235 tl olarak bulunmaktadır. Eğer tam olarak net değerine ulaşmak isterseniz 31,10 yerine 31,1034807 değerini kullanmayı unutmayın.

[irp posts=”1230″ name=”Altın Fiyatları Ne Olur ? Yükselir mi ? Altın Yorumları”]

İki Farklı Ons

Bir Ons’un kaç grama denk geldiği tarih boyunca sürekli tartışılan bir konu olmuştur fakat bu konuda iki yaygın kanı vardır.

  • İngiliz tartı sisteminde Ons yaklaşık 28.3 grama denk gelmektedir.
  • Kuyumcu tartısındaki Ons ise yaklaşık 31.1 grama denk düşmektedir.

İngiliz tartı sistemindeki Ons, ABD’de ve İngiltere’de yaygın olarak kullanılmakta iken kuyumcu tartısındaki ons ise daha çok altın, gümüş ve platin gibi değerli metallerin tartılmasında kullanılmaktadır.

Kuyumcu tartısındaki Ons, tam 480 tanecik etmektedir. Kuyumcu tartısındaki Ons ‘un tam ağırlığı ise 31,1034768 gramdır. Bir Ons altın ise 31,1034807 gramdır.

 

Sıvı Ons

Ons ayrıca yüksek miktarda sıvıların ölçülmesinde kullanılan bir ölçü birimidir. Sıvı Ons, İngiliz sisteminde yaklaşık 28,4 ml iken Amerikan sisteminde ise yaklaşık 29,6 ml olarak ölçülmektedir. Sıvı Ons, katı Ons’a göre genel olarak farklılık göstermektedir.

Tarihsel Ons Çeşitleri

Bu başlık altında size geçmişte kullanılan bazı ons çeşitlerini vermeyi uygun gördük.

Eczacı Onsu

Bu Ons çeşidi kuyumcuların günümüzde kullandığı ons çeşidi ile birebir aynıdır. Bu Ons çeşidi geçmişte eczacılar tarafından sıkça kullanılmaktaydı.

Maria Theresa Onsu

Bu Ons çeşidi geçmişte Etiyopya ve bazı Avrupa ülkelerinde sıkça kullanıldı. Bu Ons çeşidinin gram karşılığı ise yaklaşık 28,06 gram idi. Bu ölçü birimi günümüzde Etiyopya’da hala kullanılmaktadır.

İspanyol Onsu

İspanyol poundu yaklaşık 460 grama denk gelmektedir. Bu nedenle bir İspanyol Onsu ise yaklaşık 28,75 gram kadardır diyebiliriz.

Bu makalede ons altın nedir, gram altın nedir, ons altın ile gram altın arasında nasıl bir ilişki vardır ? Ons altın çeşitleri nelerdir ? 1 ons altın kaç gram altına tekabül eder gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Sizlerde ons altın – gram altın hesaplama arasında farklı yöntemleriniz var ise konu altına yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.